Recenzja nowego GG 11 – powrót do korzeni?

gg logo

Przed chwilą została udostępniona beta komunikatora Gadu-Gadu GG. Od drugiego kwartału zeszłego roku była zapowiadana jako „powrót do korzeni”. Cóż, zobaczmy czy developerzy GG dotrzymali słowa.

Przenieśmy się najpierw kilka lat wstecz, gdy w Polsce królowały wersje 6.x i 7.x. Prosty w obsłudze program, bez zbędnych bajerów i wodotrysków, z nieinwazyjnymi reklamami. Zużycie RAMu przez nie było praktycznie niezauważalne (tzn. nie większe  niż 20 MiB). I gdyby nie złośliwe praktyki GG (czyli problemy z numerkami > 17 000 000), to pewnie wciąż korzystałbym z wersji 7.7.

Tak wyglądało Gadu-Gadu w wersji 7.7

A tak wygląda GG dzisiaj

Dziś GG to potężna kobyła, której sam instalator zajmuje 120 MiB w pamięci RAM (sic!), natomiast komunikator 300 MiB. Właściwie nie komunikator, tylko coś co ma (albo przynajmniej miało) łączyć funkcje kilku portali społecznościowych (MG i GG.pl, GGLive), telefonii VOiP, radia internetowego, panelu z wiadomościami i pogodą oraz innych, wkurzających dodatków (ex: graficzne opisy). Możliwość rozmowy miała być tylko dodatkiem.

 

Dobra, dość moich wywodów (acz mógłby to by być dobry materiał na osobny wpis). Developerzy, wraz z wersją jedenastą, zapowiadali „powrót do korzeni”. Zobaczmy, czy dotrzymali słowa.

 

Instalacja

Interfejs instalatora bardzo przypomina instalator Skype. Nie ma tu żadnych pytań na temat miejsca instalacji i skrótów. Wystarczy zaakceptować licencje i kliknąć na przycisk „Zainstaluj”.

Instalator GG bardzo przypomina swoim interfejsem instalator Skype

Instalator GG bardzo przypomina swoim interfejsem instalator Skype

Pierwsze uruchomienie

Przy pierwszym uruchomieniu program zadaje ciut za dużo pytań, prosi również o uzupełnienie danych w katalogu i danych statystycznych. I przepraszam bardzo, ale naszym Panom developerom się chyba w głowach poprzewracało z polityką prywatności. Dane dotyczące wieku, płci, miasta w którym mieszkam, wykształcenia i zawodu muszą zostać podane. Co więcej: wszystkie dane będą widoczne w katalogu publicznym i nie będzie można ich ukryć. I koniec, kropka. A żeby było tego mało, to by móc korzystać z komunikatora, trzeba wyrazić zgodę na „Otrzymywanie informacji handlowych pochodzących od GG Network i innych osób (…)”. Brakuje jeszcze ptaszka, w którym użytkownik oświadczałby, że zrzeka się całego swojego majątku na rzecz GG Network i że wyraża zgodę na uprawianie seksu analnego z murzynem dwa razy dziennie przez 20 lat od chwili zaakceptowania licencji.

Pierwsze wrażenie

Po uruchomieniu aplikacja zajmuje… Jak widać… ~250 MiB. Tak, wiem że w dobie komputerów mających po 4 GiB i więcej narzekam, jednak komunikator to nie system operacyjny, który bądź co bądź, zajmuje tyle samo pamięci (tzn. Fedora 16 i Windows 7).

Zużycie RAMu przez aplikacje

Ogólnie aplikacja chodziła topornie, po kilku minutach wykrzaczyła się i nie dała się więcej razy uruchomić.

Co dalej?

Wracam do WTW. Zarząd, niestety, nie widzi tego że GG straciło swoją pozycje na rzecz chociażby XMPP, o FB Chat nie wspominając. I zamiast coś z tym zrobić, wypuszczają kolejny shit zapchany reklamami. A bańka rośnie, oj, rośnie…

 • http://eChatGG.tk eGrzesio.tk

  u mnie jakoś działa od 14 i pół godziny
  a RAM żrą reklamy

 • http://eChatGG.tk/ Echat

  u mnie jakoś działa od 14 i pół godziny
  a RAM żrą reklamy

  • surma

   No widzisz, mi GG wykrzaczyło się po 10 minutach, nie zdążyłem porobić screenshotów. Reinstalacja też nie pomaga, hmm..

 • MatthewPL

  Pamiętam, jak kiedyś instalowałem GG, chociaż nie miałem Internetu. Wtedy nie było reklam, gadżetów i innych niepotrzebnych bzdetów. A potem firma nastawiła się na kasę i ciągle mi jakieś bannery wyskakują. GG zaczęło tracić użytkowników, więc dziwiąc się „dlaczego” firma powraca do korzeni. Niestety z reklamami. Pozdrawiam

 • MatthewPL

  PS. Geometria oczu w logo nowego GG przypomina mi film, w którym tematem był układ poalkoholowy u noworodka, gdy matki piły (uwaga, zwrot akcji) alkohol. 

 • Lopik

  Konkretnie i na temat :) Pozdrowienia od innego użytkownika WTW

  • surma

   Acz WTW też takie święte nie jest: http://www.wykop.pl/link/1104715/wtw-im-sp-z-o-o-czyzby-poczatek-nowej-ery-walka-z-o2-i-gg-rozpoczeta/

 • GustoB

  A ja mam GG 7.7.0, cudowne. Moi znajomi nie mają numerów 8 i więcej cyfrowych :)

 • Srg

  najlepiej sciagnac stare gg i jakis GG killer i mozna smiac bez reklam

 • Mychu

  Polecam AQQ – jest bez reklam i ogarnia więcej niż GG ino radia brak …

  • Asd

   Do radia dobry jest darmowy RarmaRadio

 • mmmmmmmmm

  Hej , mam pytanie właśnie założyłam sobie to nowe gg i chciałabym sobie dać takie coś żeby ludzie nie wiedzieli ile mam lat i gdzie mieszkam . Proszę o pomoc